Kadın cinayetine “mesaj” indirimi

İzmir’in Dikili ilçesinde meydana gelen olayda iki çocuk annesi 33 yaşındaki Hanife Çakıcı, 12 Ağustos 2023’te eşinden sürekli şiddet gördüğü için evi terk edip, Dikili Otobüs Terminali’ne gitti. Peşinden giden 35 yaşındaki eşi Haydar Çakıcı ile Hanife Çakıcı arasında burada tartışma çıktı.

Tartışmanın büyümesi ile Haydar Çakıcı, eşini 2’si göğsünden, 2’si de sırtından olmak üzere 4 yerinden bıçakladı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık görevlileri, Hanife Çakıcı’nın yaşamını yitirdiğini belirledi.

“BENİ ALDATTIĞINI DÜŞÜNDÜM”

Tutuklanan Çakıcı’nın, polisteki ifadesinde, “Olay günü Hanife’yi otogarda gördüm. Aramızda geçimsizlik vardı. Beni aldattığını düşündüm, öldürdüm” dediği ortaya çıktı.

AİLESİ DAVADAN ÇEKİLDİ

Olayla ilgili hazırlanan iddianamenin ardından Haydar Çakıcı hakkında Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haydar Çakıcı, mahkemedeki savunmasında, Hanife Çakıcı’nın kendisini aldattığını ve bu yüzden cinayeti işlediğini söyledi. Yargılama süresinde Hanife Çakıcı’nın ailesi de sanıktan şikayetçi olmayıp, davadan çekildi.

CEZASI 22 YIL HAPSE ÇEVRİLDİ

Haydar Çakıcı, 2 Ağustos’taki karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Hanife’yi temsilen duruşmaya katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanığın üst hadden cezalandırılmasını istedi.

Son sözü sorulan sanık ise aldatıldığı için cinayeti işlediğini tekrar etti. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

MAHKEME, “HİDDET VE ŞİDDETLİ ELEM” DİYEREK İNDİRİM UYGULADI

Heyet, mahkemeye sunulan dosya ve belgeler ışığında sanığın, Hanife Çakıcı ile C.G. arasındaki mesajları görmesi üzerine “eylemini hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında” gerçekleştirdiğine kanaat getirip, cezayı 22 yıl hapse çevirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir