Kullanışlı Olmasına Rağmen Akıllı Telefonunuzu Kablosuz Şarj Etmek Bataryaya Zarar Veriyor Olabilir mi?

Kablosuz şarj gerçekten kullanışlı, ancak telefonunuzu kablosuz olarak şarj etmek bataryanız için zararlı olabilir mi? Kablosuz şarj kullanmaktan çekinen ancak bu huyundan da vazgeçmeyenler için endişelerinde haklı olup olmadıklarını açıklıyoruz…

Öncelikle kablosuz şarj nasıl çalışır, biraz bundan bahsedelim…

İnsanların kablosuz şarj konusundaki endişelerinin nereden kaynaklandığını anlamak için öncelikle kablosuz şarjın nasıl çalıştığından bahsetmemiz gerekiyor.

Telefonunuzu geleneksel yöntemle, bir USB şarj kablosuyla şarj ettiğinizde, düşük voltajlı bir akım şarj cihazından telefona kablolar üzerinden iletilir.

Kablosuz şarj uyumlu bir telefonu kablosuz şarj pedi ile şarj ettiğinizde, hala bir şarj cihazı ve kablo vardır.

Ancak kablo telefona değil pede gider.

Bunun yerine, ped uyumlu bir cihazın varlığıyla etkinleştirildiğinde, pedin içindeki manyetik bir bobin düşük güçlü bir manyetik alan yaymaya başlar. Bu alan, telefonunuzun arkasındaki benzer bir bobinle etkileşime girer ve şarj pedinin bobini tarafından üretilen manyetik enerjiyi telefonu şarj etmek için tekrar elektriğe dönüştürür.

Kablosuz şarj bilinenin aksine yeni çıkmadı, aksine yıllardır piyasada.

Teknoloji 2008 yılında icat edildi ancak birkaç yıl boyunca ticari ürünlerde görünmedi. Kablosuz şarjı destekleyen ilk telefon olan Nokia 920 Windows Phone 2012 yılında piyasaya sürüldü.

Aynı yıl Samsung Galaxy S3 kablosuz şarjı destekliyordu (ancak bir adaptör aksesuarına ihtiyacınız vardı).

Kutudan çıkar çıkmaz kablosuz şarjı destekleyen ilk Galaxy, 2015 yılında Galaxy S6 oldu. Apple, 2017’de iPhone 8 ve iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle iPhone serisine kablosuz şarj özelliğini ekledi.

Asıl konuya gelelim, kablosuz şarj telefonunuzun piline zarar verir mi?

Kablosuz şarj ve pil sağlığı konusundaki endişeler nereden kaynaklanıyor?

Kablosuz şarj yüzde 100 verimli değildir ve taban bobini ile telefon bobinini etkinleştirmek için kullanılan enerjinin bir kısmı ısı enerjisi olarak çevreye yayılır.

Normal bir duvar şarj cihazı, kablosuz şarj pedi veya hızlı şarj cihazı ile şarj ederken telefonunuzun arkasını hissederseniz, muhtemelen sıcaklıkta bir fark hissedersiniz.

Normal bir 5W (veya daha az) telefon şarj cihazıyla şarj etmek telefonunuzu zar zor ısıtır ve odanın ortam sıcaklığına bağlı olarak farkı tespit etmek zor olabilir.

Kablosuz bir şarj cihazıyla şarj etmek genellikle telefonunuzu şarj cihazından çıkardığınızda biraz sıcaklık fark edeceğiniz kadar ısı üretecektir.

Hızlı şarj cihazları ise genellikle telefonu elinize aldığınızda arkasının ne kadar kızarmış olduğunu görmenize neden olacak kadar ısı üretir.

Telefon üreticileri söz konusu olduğunda, her üç deneyim de tamamen normaldir ve telefonun beklenen çalışma parametreleri dahilindedir.

Apple, kablosuz şarj belgelerinde telefonunuzun sıcak hissedebileceğini, ancak çok ısınırsa şarj işlemini otomatik olarak sınırlandıracağını belirtiyor. Samsung belgeleri de aynı şeyi tekrarlıyor: Samsung telefonunuz şarj olurken ısınırsa, şarj işlemini durduracaktır.

Kablosuz şarj, “yavaş” bir USB duvar şarj cihazı kullanmanın ötesinde küçük ama ölçülebilir miktarda ısı ürettiği sürece, kablosuz şarjın teknik olarak pilinizi eskittiğini ve ona zarar verdiğini iddia edebilirsiniz.

Ancak teknik ayrıntıları tartışmanın ötesine geçersek, gerçek dünyada bu zarara ilişkin çok fazla kanıt yoktur. Pilinizi ne sıklıkta tükettiğiniz ve yeniden şarj ettiğiniz, çalışma ortamı ve benzeri pek çok başka değişken söz konusu olduğundan, kablosuz şarjı pil sağlığının azalmasında tek bir faktör olarak izole etmek zordur.

Örneğin, telefon üreticileri size 95F üzerindeki sıcaklıklara maruz kalmanın telefon pilinin sağlığını kalıcı olarak bozabileceğini söyleyecektir.

Ancak milyonlarca insan telefonlarını her zaman ortam sıcaklığının 95F’nin üzerinde olduğu ortamlarda kullanmaktadır. Güneşli bir yaz gününde telefonunuz cebinizdeyken dolaşmak bile telefonunuzu bu sıcaklığın üzerine çıkaracaktır.

Yani, sıcak bir günde klimasız bir evde şarj etmek de bu sıcaklığın üzerine çıkmasına neden olacaktır. Arabanızdaki telefon yuvasında bıraktığınızda da bu sıcaklığın üzerine çıkacaktır.

Telefonunuzun kablosuz olarak şarj olurken hafifçe ısınması, telefonunuzun maruz kaldığı diğer şeylerle karşılaştırıldığında çok küçük bir dalgalanmadır.

Peki, telefonunuzu kablosuz şarj etmeyi bırakmalı mısınız?

Telefonunuzu sadece geceleri kablolu bir şarj cihazıyla yavaş şarj etmeye geçmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bunu yapabilirsiniz ve teorik olarak pil sağlığınızı birkaç ay daha normalde olduğundan yüzde bir veya iki daha yüksek tutabilirsiniz.

Ancak kablosuz şarjı kullanmaktan hoşlanıyorsanız bunu pek tavsiye etmiyoruz. Telefonunuzun pilini sonsuza kadar mükemmel sağlıkta tutabileceğiniz fikri bir efsanedir.

Telefonunuzun pili, tıpkı arabanızın lastikleri gibi tüketilebilir. Lastikleri eninde sonunda değiştirmemek için arabanızı garajda bırakmazsınız ve eninde sonunda pili değiştirmemek için telefonunuzu bebek gibi kullanmamalısınız. Telefonunuzun pili hakkında endişelenmeyi bırakmalı ve sadece keyfini çıkarmalısınız.

Telefonunuzun pili, tıpkı arabanızın lastikleri gibi tüketilebilir. Lastikleri eninde sonunda değiştirmemek arabanızın performansını düşürür.

Sonuç olarak, telefonunuzun pili hakkında endişelenmeyi bırakmalı ve sadece keyfini çıkarmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir