Uzmanlar: Alerji riskini azaltmak için bebeklerinize fıstık ürünleri verin

T24 Dış Haberler

Uzmanlar, fıstıklı cips ve fıstık ezmesi gibi fıstık ürünlerinin, alerji geliştirme risklerini azaltmak için 4 ila 6 aylık bebeklere verilmesi gerektiğini söylüyor. 

Araştırmalara göre son 10 yılda Batı ülkelerinde büyüyen çocuklarda iki kat daha fazla fıstık alerjisi görülüyor. Britanya’da her 50 çocuktan birinde fıstık alerjisi görülüyor, ülkede her yıl 13 bin çocukta alerjinin geliştiği belirtiliyor. Hayati tehlike oluşturabilen fıstık alerjisi, alerji sahiplerinin ömür boyu yedikleri konusunda dikkatli davranmasını gerektiriyor.

The Guardian’ın aktardığına göre araştırmacılar, bebeklere 4-6 ay arasında fıstık ürünleri verilmesi durumunda fıstık alerjisi çocuklarda yüzde 77 daha az görülebilir. 

Southampton Üniversitesi’nde çocuk alerjisi ve solunum yolları ilaçları profesörü olan analizin yazarlarından Graham Roberts, “Yılda 10 bin çocuğun fıstık alerjisi geliştirmesini önlersiniz. Bu çok büyük bir sayı ve önleyicilik için büyük bir fırsat” dedi. 

Çalışmada yer alan King’s College’dan çocuk alerjisi profesörü Gideon Lack, uzun yıllar boyunca doktorların ebeveynleri çocuklarına erken yaşta fıstık ürünleri vermeme, daha sonra da kademeli alıştırma öğüdünü verdiğini söyleyerek, artık verilerin bebekleri fıstık ürünleriyle tanıştırmanın önemini gösterdiğini belirtti. Araştırmacılar, alerjilerdeki patlamaya doktorların “fıstık ürünleriyle geç tanışın” uyarısının sebep olmuş olabileceğini belirtilyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir