İstanbul’da turistlere eğlence mekanı tuzağı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nce, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli yağma, nitelikli dolandırıcılık” suçları ile ilgili çalışma başlatıldı.

TURİSTLERE, YABANCI UYRUKLU KADINLARLA TUZAK

Bu kapsamda, Beşiktaş ilçesi Yıldız Mahallesi’nde bulunan bir eğlence yerinde işyeri yetkilileri ve çalışanlarının, Beyoğlu, Fatih, Şişli, Beşiktaş gibi ilçelerde turistlerle tanışıp işletmeye davet ettikleri, iş yerinde çalışan ancak müşteri gibi görünen yabancı uyruklu kadınları, mekânda tanışmış gibi turistlerin bulunduğu masalara yönlendirdikleri, istekleri dışında sürekli alkol servisi yaptıkları, ardından mağdurları 250 –300 bin TL’ye varan tutarlarda ödemelere zorladıkları belirlendi.

DOLANDIRICILIK VE TEHDİTLE 

Ödemeleri ‘kart çekmedi’ bahanesiyle dolandırıcılık veya tehditle zorla aldıkları anlaşılan suç şebekesi üyelerinin haklarında önceki tarihlerde  “güveni kötüye kullanma – dolandırıcılık” suçlarından işlem yapıldığı ancak tüm işlemlere rağmen olayları gerçekleştirmeye devam ettikleri belirlendi.

AYNI YÖNTEMLE 79 FARKLI OLAY

2022-2023 yılları içerisinde meydana gelen 79 farklı olay incelenerek, işletme yetkilileri ve çalışanlarının örgüt hiyerarşisi içerisinde bu suçları işledikleri ve işlemeye devam ettikleri ancak Temmuz ayında işyerinin idari işlemlerden dolayı mühürlendiği anlaşıldı.

46 ŞÜPHELİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ, 26 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Olaylara karıştıkları tespit edilen 46 şüpheliden 13 yabancı uyruklu kadının yurt dışında olduğu anlaşıldı.

30 şüphelinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli olmak üzere Tekirdağ, Kırklareli, Antalya ve Ağrı illerinde 29.09.2023 tarihinde yapılan operasyonlarda  26 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir